Audycja z udziałem Pauliny Górskiej dotycząca anoreksji.

 

W rozmowie z Panią Małgorzatą Lewicką-Kyc nasza psychodietetyczka mówiła o przyczynach, objawach i skutkach tej choroby.

 

 

Co to jest anoreksja?

Anoreksja charakteryzuję się ograniczaniem spożywania żywności w celu redukcji masy ciała. Aby osiągnąć cel osoba chora na anoreksję głodzi się, prowokuje wymioty, stosuje środki przeczyszczające. Skutkuje to niedoborem masy ciała i ogólnym wyniszczeniem organizmu. U osób chorych zmienia się sposób myślenia, czego skutkiem może być depresja.

Jakie są przyczyny anoreksji?

Przyczyn pojawienia się anoreksji jest wiele. Mogą być to uwarunkowania rodzinne, anoreksja często pojawia się w domach gdzie panuje przemoc albo odwrotnie nadopiekuńczość ze strony najbliższych. Bardziej narażone na zachorowanie są osoby bardzo ambitne, dążące do perfekcji, które np. pod wpływem mediów za wszelką cenę starają się sprostać lansowanym trendom.

Jak rozpoznać anoreksję?

Osoby chorujące na anoreksję są wychudzone, mają bardzo niską masę ciała. Mogą skarżyć się na wypadanie włosów, problemy ze skórą oraz sercem, zatrzymanie miesiączki. Osoby takie wykazują zachowania mające na celu ograniczenie lub całkowite wykluczenie spożywania posiłków.

Jak rozpoznać chorobę w stadium początkowym? 

Osoby chorujące na anoreksję nie widzą swojej choroby, nie dostrzegają objawów, wciąż widzą swoje niedoskonałości. Czasami zauważają somatyczne objawy np. wypadanie włosów, mimo wszystko blokada w jedzeniu się utrzymuje. Najczęściej to rodzina jest wstanie pierwsza zwrócić uwagą na pojawiające się problemy zdrowotne.

W jaki sposób polega eliminacja pokarmów u osób chorych na anoreksję? 

Często zaczyna się od odchudzania, chęci zgubienie kilku kilogramów. Później te eliminacje zaczynają być coraz bardziej drastyczne. Osoby cierpiące na anoreksję eliminują wszystkie produkty wysokokaloryczne, nie sięgają po produkty o nieznanym dla nich składzie. Często przygotowują posiłki samodzielnie, żeby móc przeliczyć wartość odżywczą potrawy.

Jakie są sposoby wychodzenia z anoreksji?

Efektywnie wyjść z anoreksji można tylko przy zmianie sposobu myślenia. Nie wystarczy doprowadzić do normalizacji masy ciała, negatywny obraz własnej osoby musi zostać wyleczony. Dietetyk pracując z takim pacjentem musi ostrożnie podejść do tematu, zdobyć zaufanie i przełamać początkowy opór. Leczenie anoreksji powinno przebiegać przy współpracy dietetyka oraz psychologa lub psychoterapeuty.

Czy żołądek osoby chorej jest przystosowany do nagłego wprowadzenia normalnej ilości pożywienia? 

Należy stopniowo zwiększać objętość i kaloryczność posiłków. Nie można zwiększyć ilości jedzenia z dnia na dzień, ponieważ mogą pojawić się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Jakie są skutki anoreksji?

Nadmierne wychudzenie organizmu skutkuje wypadaniem włosów, pogorszeniem kondycji skóry i paznokci. Pojawiają się problemy hormonalne, zanika miesiączka. Następuje zmniejszenie wielkości serca, zaczyna ono wolniej bić. Zmniejsza się ciśnienie krwi, przez co często zdarzają się omdlenia i osłabienie. Osoba chora na anoreksję popada w stany depresyjne, pojawiają się również problemy żołądkowe, takie jak: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia.

Jak można zapobiec wystąpieniu choroby?

Należy patrzeć obiektywnie na siebie. Uważajmy na lansowany w mediach kanon piękna, tak naprawdę większość z nas nie jest w stanie osiągnąć tego „ideału”, to co widzimy w mediach nie jest realne.

Czy anoreksja to choroba XXI wieku? 

Problem będzie narastać, mamy coraz bardziej wygórowane oczekiwania narzucane przez nas samych i otoczenie. Kiedyś anoreksja dotyczyła głównie dziewcząt, teraz coraz częściej zaczynają chorować również chłopcy. Anoreksja to często przejaw próby odzyskania kontroli nad życiem, pojawia się, gdy inne sfery życia zaczynają nas przerastać.