fbpx

Dieta ketogenna – czy warto się na niej odchudzać?

Coraz częściej słyszymy o diecie ketogennej jako idealnym sposobie nie tylko na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także na poprawę zdrowia. Znana jest od dawana i co jakiś czas zamienia nazwę, ale tak naprawdę jej założenia i działanie na organizm są niezmienne.

Na czym polega ta dieta oraz czy jest idealną dietą redukcyjną?

Dieta ketogenna bogata jest w tłuszcze i uboga w węglowodany. Tłuszcze w tej diecie stanowią ok. 70% i więcej, białko stanowi około 15-20% diety, natomiast pozostałą część powinny stanowić węglowodany (najczęściej ok. 50 g na dzień – podczas gdy, minimalna ilość węglowodanów, którą powinniśmy dostarczyć to 130 g na dzień).

Dla przypomnienia wg IŻŻ w prawidłowym sposobie odżywiania węglowodany powinny stanowić około 55%, białka 15 %, natomiast tłuszcze 30%.


Taki sposób odżywiania prowadzi do wyczerpania zapasów glikogenu i nasz organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczu, a dokładniej z ciał ketonowych pochodzących z rozpadu kwasów tłuszczowych. Wprowadza to organizm w stan ketozy. Wówczas organizm czerpie energię głównie z tłuszczu. Zalecany w tej diecie rozkład makroskładników (oprócz wprowadzenia organizm w stan ketozy) przyczynia się do wystąpienia niedoborów witamin i składników mineralnych, zaparć, bólów głowy, biegunek, osłabienia, zmęczenia czy trudności w koncentracji. W diecie zaleca się aby wykluczyć m.in. cukier, płatki, ryż, makaron, kasze, pieczywo, ziemniaki. Natomiast produktami zalecanymi są m.in. tłuste mięsa, ryby, jaja, orzechy, warzywa (niskowęglowodanowe), tłuste produkty mleczne.

Dlaczego zatem dietę tą uważa się za skuteczną dietę redukcyjną?

Taki system odżywiania prowadzi do zmniejszenia apetytu, szybkiego spalania tkanki tłuszczowej oraz szybkiej redukcji masy ciała.

Dlaczego tak się dzieje? Pamiętajmy, że chudniemy w wyniku ujemnego bilansu energetycznego. Możemy być na diecie ketogenicznej, ale jeżeli będziemy przekraczać nasz bilans energetyczny to i tak nie schudniemy. Komentarze do diety ketogenicznej i opinie osób, które ją stosowały wydają się bardzo przekonujące. Należy wiedzieć, że stosowanie tego sposobu odżywiania będzie bardzo wymagające dla naszego organizmu. Jest to dieta bardzo restrykcyjna. Nie wystarczy zaprzestać jeść węglowodanów. Po pewnym czasie należy je umiejętnie wprowadzać do diety. A jeżeli wcześniej zgrzeszymy zjedzeniem pieczywa? To co dalej? Warto się zastanowić, czy po pierwsze wytrzymamy na tak restrykcyjnej diecie bez pieczywa, makaronów, ziemniaków(!)skoro nie udaje się nam czasami wytrwać tygodnia na diecie redukcyjnej i po drugie czy nie lepiej jeść to co się lubi i chudnąć?

Uwaga! Według badań przy długoterminowym stosowaniu diety ketogenicznej i diety konwencjonalnej przy redukcji masy ciała efekty są podobne.

Dieta ta znajduje swoje zastosowanie w niektórych chorobach neurologicznych oraz w terapii onkologicznej. Jednak, jeżeli już jest zalecana, to pacjenci podczas stosowania tej diety są pod ścisłą kontrolą lekarzy i dietetyków. Nie zaleca się jej dla osób, które mają problemy z wątrobą, nerkami czy trzustką.

Wypróbuj za darmo.

Program odchudzania On-line.

Nasi dietetycy ułożą dla Ciebie indywidualny 3-dniowy jadłospis.