Start Metamorfoz 2019!

Start Metamorfoz 2019! NutriPoint

Miło nam przedstawić nasze 3 uczestniczki tegorocznych metamorfoz:

Pani Ania

Start Metamorfoz 2019! NutriPoint
  • Obecna masa ciała: 103,8 kg

  • Wzrost: 179 cm

  • Wiek: 49 lat

Dietetyk prowadzący: Paulina Górska

Pani Ania zgłosiła się do metamorfoz, ponieważ wcześniejsze próby odchudzania na własną rękę zawodziły. Kilkakrotnie próbowała sama zredukować wagę, ale niestety za każdym razem nieskutecznie. Zależy jej, aby tym razem ktoś profesjonalnie zajął się jej jadłospisem.

Dlaczego chce schudnąć?

Główną przyczyną ,dla której Pani Ania chce zgubić nadwyżkę kilogramów są aspekty zdrowotne. Choć w chwili obecnej nie ma żadnych powodów do niepokoju jeśli chodzi o stan zdrowia, to uważa, iż wkracza w taki wiek, w którym szczególnie powinna zacząć dbać o prawidłową masę ciała.

Okiem dietetyka:

Z wyników analizy składu ciała wynika, iż tkanka tłuszczowa u Pani Ani gromadzi się głównie w okolicy narządów trzewnych. Jest to niebezpieczne z powodu faktu, iż taki rodzaj rozmieszczenia tkanki tłuszczowej bardzo często przyczynia się do powstawania chorób współistniejących przy otyłości tj. cukrzyca, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze. Póki co, Pani Ania jest okazem zdrowia, ale istnieje większe ryzyko wytępienia tych chorób w przyszłości, jeśli waga nie spadnie. Ogromną zaletą natomiast, jest fakt, iż posiada dużą ilość masy mięśniowej. Dzięki temu jej podstawowa przepiana materii jest wysoka, co dobrze rokuje na tempo spadku wagi. Duża zawartość mięśni w ciele w przypadku Pani Ani jest uwarunkowana predyspozycjami genetycznym. W chwili obecnej aktywności fizycznej jest mało, ale jeśli będzie ćwiczyć regularnie tempo spalania tkanki tłuszczowej będzie szybko widoczne.

Dotychczasowy sposób żywienia Pani Ani oparty jest na 3 głównych posiłkach i wieczornej przekąsce, co sprawia, iż odstępy między posiłkami są zbyt długie- wynoszą ok. 6h. Ponadto posiłki choć są bardzo dobrej jakości bywają zbyt obfite – szczególnie te wieczorne. W diecie Pani Ani zastosuję 5 posiłków w regularnych ostępach co 3h- śniadanie, II śniadanie, obiad, kolacja oraz wieczorna przekąska. Każdy z posiłków odpowiednio zbilansuję, tak by większa kaloryczność posiłków znajdowała się w pierwszej części dnia. Pani Ania i jej mąż są smakoszami kuchni włoskiej, w związku z tym w miarę możliwości włączę do diety ich ulubione produkty i potrawy.

Pani Magda

Start Metamorfoz 2019! NutriPoint
  • Obecna masa ciała: 110 kg

  • Wzrost: 173 cm

  • Wiek: 39 lat

dietetyk prowadzący: Ewa Stepek-Szuba

Pani Magda potraktowała udział w metamorfozach jako prezent dla siebie z okazji zbliżających się czterdziestych urodzin. Mimo, iż teraz czuje się bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z konsekwencji otyłości. Odchudzanie i zmiana nawyków żywieniowych ma być inwestycją i profilaktyką na przyszłość. Wcześniej tylko raz podejmowała próbę odchudzania, było to rok temu. Niestety kilogramy szybko wróciły. Dziś ma mocne postanowienie żeby wypracować zmiany na stałe.

Dlaczego chce schudnąć?

Głównym celem jest poprawa żywienia . Pani Magdzie ciężko jest samej się zmotywować do diety, praca z dietetykiem ma jej w tym pomóc. Chce urozmaicić monotonne posiłki oraz wypracować strategię aby przygotowywać sobie posiłki wcześniej i nie zajadać dużego głodu słodyczami.

Okiem dietetyka:

„Pani Magda ma dobrze ustawione priorytety, nie interesują ją diety cud, ale rozsądna zmiana na stałe. Wskazania wagi nie definiują jej poczucia własnej wartości, ale wie że może czuć się ze sobą jeszcze lepiej w mniejszym rozmiarze. Akceptacja siebie jeszcze przed odchudzaniem dobrze rokuje. Na duży plus zasługuje również fakt, że już od pół roku Pani Magda realizuje dwa razy w tygodniu treningi. Będzie to dobry wstęp do indywidualnej pracy z trenerem. Największym problem uczestniczki metamorfoz są wysokokaloryczne przegryzki przed przygotowaniem obiadu, zaraz po pracy. Spróbujemy wypracować proste szybkie pomysły na obiady gotowane na dwa dni które, ułatwią zorganizowanie posiłku zaraz po pracy. Dieta Pani Magdy będzie też bardziej urozmaicona aby dostarczyć wszystkich potrzebnych składników oraz dzięki różnym smakom zniechęcić do podjadania gotowych przekąsek i słodyczy.

Pani Justyna

Start Metamorfoz 2019! NutriPoint
  • Obecna masa ciała: 100 kg

  • Wzrost: 167 cm

  • Wiek: 28 lat

dietetyk prowadzący: Joanna Reizer

Pani Justyna ma za sobą wiele, bardzo krótkich i podejmowanych pod wpływem chwili prób odchudzania. Zazwyczaj postanawiała ograniczyć słodycze i podjadanie pomiędzy posiłkami. Każda z podjętych prób nie trwała dłużej niż miesiąc, bo tym czasie jedna chwila słabości wywoływała całą lawinę i Pani Justyna wracała do starych przyzwyczajeń. Nie czuje się dobrze w swoim rozmiarze, aktualna masa ciała jest powodem zaniżonej samooceny. Pani Justyna zaczyna nowy etap w życiu, po urlopie wychowawczym chce wrócić do pracy, to motywuje ją do zmiany i podjęcia wysiłku. Chce odzyskać siebie, swoją kobiecość i dawną pewność siebie.

Dlaczego chce schudnąć?

Pani Justyna przede wszystkim chciałaby odzyskać pewność siebie. Kiedyś była bardzo otwartą i spontaniczną osobą. Dodatkowe kilogramy ją zamknęły i spowodowały, że straciła dawny wigor i naturalność. Chce pozbyć się kompleksów, zadbać o swoje samopoczucie i zdrowie.

Okiem dietetyka:

„Największym problemem Pani Justyny jest podjadanie pomiędzy posiłkami. Pierwszy posiłek spożywa późno, kiedy wszystkie poranne obowiązki ma już odhaczone. Pani Justyna nie skupia się na tym co je, szkoda jej czasu na zjedzenie porządnego posiłku, za to przez cały dzień sięga po drobne przekąski. Wiążę się to z brakiem odczuwania głodu i sytości oraz utratą kontroli nad ilością i jakością spożywanego pożywienia. Przygotowując obiad podjada w trakcie, aby podczas posiłku mieć czas skupić się na nakarmieniu dzieci. Najważniejszym zaleceniem będzie zatrzymanie się w czasie spożywanego posiłku. Zjedzenie go w spokoju, z uwagą i pełną świadomością. Posiłki będą szybkie w przygotowaniu, żeby Pani Justynie nie brakowało czasu na inne obowiązki oraz na chwilę relaksu tylko dla siebie. Nowy sposób żywienia będzie wygodny, aby Pani Justyna chętnie stosowała się do wszystkich zaleceń. Podczas wizyt kontrolnych będziemy pracować nad wzmacnianiem motywacji i pewności siebie u Pani Justyny. Wsparcie dietetyka, rodziny i przyjaciół jest bardzo potrzebne, odchudzanie jest procesem, gdzie zmieniamy nie tylko sposób żywienia, zmiana zachodzi również w nas, w naszym myśleniu o sobie i swoich celach.”