Artykuł w gazecie Nowiny na temat wyboru odpowiednich wód pitnych wypowiadała się dietetyk Paulina Jałocha
Artykuł tekst:
Organizm domaga się wody, a ty przyzwyczajaj dzieci do jej picia
Wiktoria Izdebska chętnie sięga, po wodę niegazowaną. -Czasami do wody dodaję plasterek cytryny albo pomarańczy kawałek arbuza. Owoce dodają trochę smaku • zapewnia Anna Izdebska, mama Wiktorii.
Ula Sobol
Szczególnie latem powinniśmy zwrócić dużą uwagę na udział wody w naszej codziennej diecie. – Zapotrzebowanie na wodę rośnie wraz ze wzmożonym wydalaniem jej z organizmu, dlatego powinniśmy więcej pić w trakcie upałów oraz aktywności fizycznej. Wpływ ma także sposób odżywiania, nasze zdrowie oraz spożycie napojów alkoholowych. One prowadzą do odwadniania organizmu. Więcej powinniśmy pić w trakcie gorączki i zaparć – wyjaśnia Paulina Jałocha, dietetyk z Centrum Dietetycznego NutriPoint w Rzeszowie. – Wysoka temperatura wpływa na zwiększone wydalanie wody wraz z potem. Dlatego jak najbardziej powinniśmy w okresie letnim zwiększyć spożycie wody, Należy także pamiętać, aby pić ją w małych ilościach przez cały dzień, wtedy będzie najlepiej wykorzystana przez organizm – podkreśla dietetyczka. Czasami, kupując coś do picia, zastanawiamy się, czy to ma być woda, napój gazowany, kolorowy, czy nawet izotoniczny. Jeśli już nasz wybór padnie na wodę, to jaką wybrać? Zwykłą, smakową, kolorową, czy gazowaną – zastanawia się Anna Izdebska, mama 13-letniej Wiktorii.
Woda wodzie nierówna
Nasz ekspert zaznacza, ze po wodę gazowaną na pewno nie powinny sięgać osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi. Taka woda może powodować zgagę czy niestrawność. Nie jest to woda wskazana również u dzieci, które przez dość łapczywe picie mogą gromadzić nadmiar gazów w jelitach. – Najlepiej jest wybierać wodę niegazowaną lub lekko gazowaną – twierdzi Paulina Jałocha. Woda z kranu podlega rygorystycznym normom. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 roku wada pitna wychodząca z wodociągów musi spełniać wymagania fizykochemiczne, bakteriologiczne itp., dlatego też powinna być dla nas jak najbardziej bezpieczna. Należy jednak pamiętać, ze na stan wody w naszych kranach wpływa także stan instalacji wodociągowej. dlatego nic powinniśmy używać wody bezpośrednio po przerwie nocnej do picia czy przygotowywania potraw – Od dłuższego już czasu podaję mojemu dziecku wodę i sama piję ją w dużych ilościach – przyznaje Anna Izdebska. – Staram się ograniczać spożywania soków i napojów gazowanych. Mam świadomość, że zawierają cukier, substancje słodzące i sztuczne konserwanty.
Mieszać z sokami? Dietetyk uświadamia że soki mogą zawierać dodatek cukrów, dlatego po-winniśmy ograniczać ich spożycie.-Natomiast, jeżeli chcemy, by woda miała smak, możemy do niej wycisnąć sok z cytryny i dorzucić odrobinę mięty – radzi nasz ekspert. Dietetyk podpowiada, że do wody źródlanej czy mineralnej możemy dodać świeże owoce m.in. truskawki. maliny, kawałek arbuza, plasterek cytryny, pomarańczy lub wycisnąć sok z cytrusów. – Dzięki temu uzyskamy wodę ze smakiem. O wiele zdrowszą od kupowanych wód smakowych, które zawierają duże ilości cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego, czy soków owocowych – zaznacza,. Jeśli natomiast maluchy od początku będą dostawały tylko słodkie napoje, niestety, nie polubią wody, dlatego ważne jest, aby od małego przyzwyczajać dzieci do picia wody.
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego nie zalecają wody z kranu da kobiet w okresie rozrodczym, ciężarnych czy karmiących piersią.
Nasz ekspert, Paulina Jałocha, radzi: Na podstawie zaleceń opracowanych przez IŻŻ w 2012 r. Dzieci do 10. roku życia powinny pić około 1,5l płynów na dobę. Osoby starsze około 2 l na dobę. Osoby dorosłe potrzebują więcej płynów. Kobiety średnio 2l, zaś mężczyźni 2,5l na dobę. Zapotrzebowanie to może zwiększać w zależności od aktywności fizycznej, jakości diety czy temperatury otoczenia. Musimy pamiętać jednak, że źródłem wody w naszym organizmie są także produkty spożywcze. a zwłaszcza owoce i warzywa, które zawierają jej nawet do 90 proc. oraz mleko I napoje mleczne. Dlatego spożycie samej wody może być niższe niż zapotrzebowanie na płyny i powinno wynosić 1,5 I u kobiet, a 2l u mężczyzn.