W dzisiejszym wydaniu Nowin nasza dietetyczka Ewa Stepek-Szuba wypowiada się na temat odchudzania do Sylwestra. Czy jeszcze można zdążyć?Rozmowę prowadziła redaktor Ula Sobol.
Czy jesień i ziemia to odpowiednie pory na odchudzanie?
Każda pora na odchudzanie jest dobra jeśli wskaźnik BMI wskazuje powyżej 25 albo czujemy się ze swoją wagą źle. Nie ma żadnych przeciwwskazań do odchudzania w tym okresie. Może być nawet łatwiej ponieważ nie ma tyle wyjazdów i urlopów. Wiele osób obawia się w tym okresie nadchodzących Świąt. Tymczasem Święta nie stanowią żadnego przeciwwskazania do odchudzania. Dietetyk w menu na ten czas zaplanuje świąteczne potrawy. I jeśli z dwóch dni świętowanie nie zrobimy całego tygodnia dojadania poświątecznych zapasów, to odchudzanie na pewno na tym nie ucierpi.
Zbliża się sylwester i chcemy jednak troszeczkę schudnąć? Może się nam udać?
Do Sylwestra zostało nieco ponad miesiąc. W tym czasie możemy zrzucić nawet 4-5 kilogramów! To dla niektórych będzie jeden rozmiar mniej, wiec zmiana na pewno będzie widoczna. Warto zacząć już dziś szczególnie, że przed nami Święta. Jeśli za mocno sobie pofolgujemy przez ten czas na sylwestra może pojawić się kilka dodatkowych kilogramów.
Od czego należy zacząć nasze odchudzanie?
Zaczynając przygodę z odchudzaniem oraz zmianą nawyków żywieniowych warto skierować się do wykwalifikowanego dietetyka. On dobierze dla nas odpowiednią dietę, która będzie zdrowa, a przede wszystkim skrojona do naszych potrzeb. Nie polecam stosowania diet znalezionych w Internecie oraz takich, które stosowała nasza koleżanka lub ciocia. To co dobre dla niej niekoniecznie sprawdzi się u nas. Przygotowując się do odchudzania i wizyty u dietetyka warto zastanowić się jak nasze żywienie wyglądało dotychczas.
Jak szybko będzie widać już pierwsze efekty?
Pierwsze efekty w postaci lepszego samopoczucie oraz zmniejszonej masy ciała widać już po tygodniu. Takie rezultaty dodatkowo motywują do dalszej pracy. Im konsekwentniej realizujemy dietę i włączamy aktywność fizyczną, tym efekty są lepsze.
Ile możemy zrzucić do sylwestra?
Idealne tempo odchudzania to średnio 0,5-1kg na tydzień przez cały okres procesu odchudzania. Daje to najlepszy efekt, bez uszczerbku na zdrowiu i samopoczuciu. Takie tempo zrzucania kilogramów chroni również przed efektem jojo. Jednak nie warto licytować się z samym sobą o każdy stracony kilogram. Dla niektórych rewelacyjny efekt to będzie 1kg a dla innych 3kg przez pierwsze dwa tygodnie. Zależy to od bardzo wielu czynników. Podstawowym celem jest osiągniecie wymarzonej wagi. Nie można dążyć do tego celu za pomocą restrykcyjnych diet, ponieważ w konsekwencji co roku przed sylwestrem będziemy borykać się z niechcianymi kilogramami przez efekt jojo. Lepiej aby odchudzanie były trwałe.
Z czego powinniśmy zrezygnować? z jakich produktów?
Najważniejsze jest dobrze skomponowany jadłospis, w którym ilość węglowodanów, białek i tłuszczy jest odpowiednio dobrana. Jeśli zaś chodzi o wykluczanie produktów nie ma tu jednej zasady dla wszystkich. Ważny jest umiar i to co wybieramy na co dzień. Całkowicie należy zrezygnować ze słodzonych napojów, smakowych wód, wysokokalorycznych gotowców. Natomiast słodycze o dobrych składach, domowa pizza niech się w diecie pojawiają, ale już okazjonalnie. Dobrze jest też zastępować produkty gorsze dietetycznie tymi lepszymi. Na przykład: nie wyrzucać z diety pieczywa, ale wybierać takie o dobrym składzie, razowy. Zamiast jogurtu owocowego sięgnąć po jogurt naturalny.
Woda zimą nie smakuje tak jak latem. Co robić, aby wypijać jej przynajmniej 1,5 l dziennie?
Zimą organizm także potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, a pragnienie rzeczywiście jest mniejsze niż wtedy gdy na dworze jest cieplej. Należy wtedy wodę pić bardziej z rozsądku, czyli zaplanować sobie np. 1 szklankę wody lub herbaty co 1,5 godziny. Częściej sięgajmy zimną po herbatę, a do zimnej wody mineralnej dolejmy trochę ciepłej wody z czajnika, dodajmy cynamon, odrobinę miodu i cytryny. Taki płyn nas rozgrzeje i dużo chętniej po niego sięgniemy. W kontekście dbania o zgrabną sylwetkę warto pamiętać, że odpowiednie nawodnienie pomaga regulować przeminę materii przez jej przyśpieszenie.
Co robić, aby poprawić przemianę materii?
Przemianę materii rozleniwia nieodpowiednie jedzenie oraz brak ruchu. Przez nieodpowiednie żywienie należy rozumieć wybieranie żywności mocno przetworzonej, zawierającej niewielkie ilości błonnika, małą ilość warzyw i owoców w diecie oraz nieregularne posiłki. Aby podkręcić tempo metabolizmu należy zadbać o odpowiednią podaż włókna pokarmowego, zjadać posiłki co 3-4 godziny, a do potraw dosypywać przyprawy ostre oraz korzenne, jak papryka, cynamon czy imbir. Ruch również przyczynia się do zwiększenia tempa przemiany materii. Wprowadźmy regularną aktywność fizyczną przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu.