Wywiad z dietetyk Joanną Reizer w gazecie codziennej Nowiny przeprowadzony przez redaktor Agatę Flak.
Czy prawidłowy poziom witaminy D jest ważny dla naszego zdrowia? Czy przez niedobór tej witaminy ryzyko zachorowania na nowotwór jest większe?
Prawidłowy poziom witaminy D jest niezwykle ważny dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Niedobór tego związku może zaburzyć wiele procesów, niezbędnych dla zachowania zdrowia. Niestety w naszej szerokości geograficznej niedobór tej witaminy jest dość powszechny. Sprzyja temu niewystarczająca synteza skórna, która w sezonie jesienno-zimowym jest niemożliwa. Za niedobór tej witaminy mogą być również odpowiedzialne pewne choroby oraz zaburzenia wchłaniania składników odżywczych. Ponadto, zażywanie niektórych leków może obniżać przyswajanie witaminy D. W świetle najnowszych badań witamina D nie jest już tylko odpowiedzialna za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej i budowanie mocnych zębów i kości. Witamina D ma szerokie zastosowanie w prewencji i leczeniu wielu jednostek chorobowych. Witamina D wpływa na produkcję białek biorących udział w odpowiedzi odpornościowej naszego organizmu. Przyczynia się do zmniejszenia występowania chorób o podłożu autoimmunologicznym np. cukrzycy typu 1 i łuszczycy. Możliwy jest związek pomiędzy witaminą D a ryzykiem zachorowania na nowotwory. Witamina D wykazuje kilka funkcji, które mogą spowolnić lub zapobiec tworzeniu się komórek nowotworowych.
Jaki jest prawidłowy poziom witaminy D w organizmie?
Niedobór witaminy D bada się za pomocą oznaczenia stężenia w osoczu 25-hydroksycholekalcyferolu, który koreluje z rzeczywistym stanem zaopatrzenia organizmu w ten związek. Zalecane stężenie witaminy D mieści się w kryteriach pomiędzy 75 a 200 nmol/l. Niedobór wskazują wartości 25-50, o deficycie jest mowa, jeżeli stężenie jest mniejsze niż 25nmol/l.
Czy kąpiele słoneczne pomogą nam uzupełnić niedobór witaminy D?
Witamina D powstaje endogennie w skórze dzięki promieniom słonecznym, jednak aby ten proces mógł nastąpić trzeba spełnić kilka zaleceń. Ekspozycja na słońce powinna odbywać się między godziną 10:00 a 15:00 i trwać przez ok. 15 minut. Niestety kremy z filtrem blokują syntezę tej witaminy w skórze, dlatego dobrze posmarować się dopiero po kilkunastu minutach spędzonych na słońcu. Synteza witaminy D może zachodzić tylko w słonecznie dni, od końca kwietnia do początku września. Dodatkowo powinniśmy mieć odsłonięte minimum 18% naszego ciała, aby to zapewnić wystarczy odkryć przedramiona i łydki.
W jaki inny sposób możemy uzupełnić niedobór witaminy D?
Witamina D naturalnie występuje w pożywieniu. Dobrym źródłem są tłuste ryby, olej z wątroby ryb, wątroba oraz jaja, mniejsze ilości znajdują się w mięsie, grzybach oraz przetworach mlecznych. Niektóre produkty spożywcze takie jak soki, mleko czy płatki śniadaniowe są fortyfikowane o tę witaminę. Jednakże, w przypadku niedoborów, dostarczenie jej wraz z pożywieniem nie będzie wystarczające, skuteczniejsza będzie suplementacja. Zanim zaczniemy stosować suplementy musimy oznaczyć stężenie tej witaminy, a z wynikiem udać się do lekarza w celu ustalenia odpowiedniej dawki. Ilość jednostek witaminy D powinna być indywidualnie dopasowana. Należy uwzględnić również sposób żywienia oraz tryb życia konkretnej osoby.